| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2550V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 255 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2550V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2550V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 255 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2550V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2550V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2550V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2550V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2550V.
| ESY227M050AH2AA | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 42 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C | ESY227M050AH2AA.pdf | |
| 860010380028 | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010380028.pdf | |
| EEU-FC2A120B | 12µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A120B.pdf | |
| 25WA470MEFCT810X9 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25WA470MEFCT810X9.pdf | |
| 6.3ZLG820MEFC8X16 | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLG820MEFC8X16.pdf | |
| UCY2W100MPDANA | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W100MPDANA.pdf | |
| UUN1J470MNQ1ZD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1J470MNQ1ZD.pdf | |
| UPA1A392MHD | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1A392MHD.pdf | |
| MAL205776479E3 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 3 Ohm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205776479E3.pdf | |
| ELXM201VSN821MR35S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM201VSN821MR35S.pdf | |
| E91F3J1VNT152MU80T | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 65 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F3J1VNT152MU80T.pdf | |
| E37L401HPN332MCD0M | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L401HPN332MCD0M.pdf | |
| MAL211890512E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 800 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211890512E3.pdf | |
| ECE-V1VA100WR | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | ECE-V1VA100WR.pdf | |
| 50YK22MEFCT15X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50YK22MEFCT15X11.pdf |