| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2490V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2490V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2490V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2490V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2490V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2490V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2490V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2490V.
| UTT1V220MDD1TP | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1V220MDD1TP.pdf | |
| UVK0J222MPD1TD | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK0J222MPD1TD.pdf | |
| LGX2W391MELB50 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2W391MELB50.pdf | |
| UPJ0J122MHD6TO | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J122MHD6TO.pdf | |
| 50YXJ10M5X11 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 50YXJ10M5X11.pdf | |
| UVY1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1H2R2MDD1TA.pdf | |
| UPW1V120MDD1TE | 12µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V120MDD1TE.pdf | |
| UVY1H331MPD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1H331MPD.pdf | |
| UPM1K560MPD | 56µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1K560MPD.pdf | |
| UPJ1E102MHD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E102MHD.pdf | |
| MAL213228109E3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 11 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL213228109E3.pdf | |
| MAL212873229E3 | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 9 Ohm @ 100Hz | MAL212873229E3.pdf | |
| LLS1K272MELZ | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K272MELZ.pdf | |
| MAL211827681E3 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 255 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211827681E3.pdf | |
| B43305B2477M87 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2477M87.pdf |