| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2373V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 237K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2373V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2373V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 237k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2373V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2373V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2373V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2373V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2373V.
| UKL1E101MPDANATA | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E101MPDANATA.pdf | |
| MALREKB05FG222X00K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FG222X00K.pdf | |
| B43254B2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B2567M.pdf | |
| B43540E2277M60 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2277M60.pdf | |
| B43540B5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5227M62.pdf | |
| MAL205646153E3 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 43 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205646153E3.pdf | |
| HVMLS331M250EA0D | 330µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 399 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS331M250EA0D.pdf | |
| ECO-S1VA332AA | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1VA332AA.pdf | |
| B41022A3156M | 15µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | B41022A3156M.pdf | |
| B41041A6337M | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6337M.pdf | |
| GRM1555C1H910JA01D | 91pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H910JA01D.pdf | |
| C320C103M5U5TA | 10000pF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C320C103M5U5TA.pdf | |
| C0805Y473K5RAC7800 | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805Y473K5RAC7800.pdf | |
| CBR04C508C5GAC | 0.50pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CBR04C508C5GAC.pdf | |
| K181K10X7RH5TL2 | 180pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K181K10X7RH5TL2.pdf |