| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2372V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2372V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2372V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 23.7k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2372V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2372V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2372V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2372V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2372V.
| 860160674023 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160674023.pdf | |
| UPM0J272MHD1TO | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J272MHD1TO.pdf | |
| MAL225638332E3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MAL225638332E3.pdf | |
| MALREKA00AA115L00K | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA115L00K.pdf | |
| UVP1E4R7MDD1TD | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E4R7MDD1TD.pdf | |
| UMW1H100MDD1TE | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H100MDD1TE.pdf | |
| UKL1E220KDDANATA | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E220KDDANATA.pdf | |
| EKYA100ELL821MJC5S | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYA100ELL821MJC5S.pdf | |
| SK330M100ST | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.22 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK330M100ST.pdf | |
| MAL205758479E3 | 47µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 3 Ohm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205758479E3.pdf | |
| B43540C9337M2 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C9337M2.pdf | |
| B43501A1158M2 | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 75 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1158M2.pdf | |
| CGH621T450V2L | 620µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 159.6 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH621T450V2L.pdf | |
| B43750A4158M | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A4158M.pdf | |
| EEE-1HA220UP | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA220UP.pdf |