| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2371V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2371V.
| EKYB160ELL822MMN3S | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL822MMN3S.pdf | |
| 10YXG150MEFCTA6.3X11 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10YXG150MEFCTA6.3X11.pdf | |
| UPM1J560MPD | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1J560MPD.pdf | |
| 100ZLH100MEFCT810X20 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH100MEFCT810X20.pdf | |
| MAL203036101E3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.23 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203036101E3.pdf | |
| EKYB6R3ELL822MM20S | 8200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL822MM20S.pdf | |
| 400QXW47MEFC10X40 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400QXW47MEFC10X40.pdf | |
| 400KXW100MEFC16X30 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW100MEFC16X30.pdf | |
| MAL212323151 | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212323151.pdf | |
| TVA1229-E3 | 5500µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1229-E3.pdf | |
| E74D400LPN113UC79M | CAP ALUM 11000UF 40V SCREW | E74D400LPN113UC79M.pdf | |
| HVMLS113M040EB1C | 11000µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack 36 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS113M040EB1C.pdf | |
| ECA-1HHG010 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHG010.pdf | |
| B41043A7396M | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41043A7396M.pdf | |
| C1005CH1H221J050BA | 220pF 50V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005CH1H221J050BA.pdf |