| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2370V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 237 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2370V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2370V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 237 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2370V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2370V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2370V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2370V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2370V.
| EEU-ED2V220 | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2V220.pdf | |
| UHW1E332MHD | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1E332MHD.pdf | |
| UZG1C100MCL1GB | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1C100MCL1GB.pdf | |
| ESMQ101ELL4R7ME11D | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ101ELL4R7ME11D.pdf | |
| UKL1C221KPDANA | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1C221KPDANA.pdf | |
| 200CFX33MEFC10X20 | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 200CFX33MEFC10X20.pdf | |
| EKXJ421ELL120MJ20S | 12µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL120MJ20S.pdf | |
| ELXY250EC3152ML20S | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXY250EC3152ML20S.pdf | |
| B43888A4226M | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.1 Ohm @ 120Hz | B43888A4226M.pdf | |
| MALREKB05FG410H00K | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FG410H00K.pdf | |
| MAL213635102E3 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213635102E3.pdf | |
| 381LX222M100J452 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX222M100J452.pdf | |
| 380LX182M100H452 | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX182M100H452.pdf | |
| 511D398M016ER4D | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D398M016ER4D.pdf | |
| MALREKV00KG233PG0K | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KG233PG0K.pdf |