| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D2053V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D2053V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D2053V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D2053V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D2053V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D2053V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D2053V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D2053V.
| UVR2V4R7MPD | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V4R7MPD.pdf | |
| UPT2D681MRD | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D681MRD.pdf | |
| 860020273011 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020273011.pdf | |
| UPB2C470MHD1TO | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2C470MHD1TO.pdf | |
| USR0G221MDD | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0G221MDD.pdf | |
| 10YXG150MEFC6.3X11 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10YXG150MEFC6.3X11.pdf | |
| UKW1C101MDD1TA | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C101MDD1TA.pdf | |
| MAL215371338E3 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL215371338E3.pdf | |
| EEU-FC1E152B | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E152B.pdf | |
| MAL213638331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213638331E3.pdf | |
| TVA1309.4 | 75µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1309.4.pdf | |
| 381LQ682M035H032 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 73 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ682M035H032.pdf | |
| MAL212316479E3 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.5 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212316479E3.pdf | |
| EKMW451VSN471MA35S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW451VSN471MA35S.pdf | |
| 53D822F050KP6 | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D822F050KP6.pdf |