| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1963V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 196K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1963V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1963V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1963V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1963V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1963V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1963V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1963V.
| AVE106M35C12T-F | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.89 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE106M35C12T-F.pdf | |
| EEV-TG1C471Q | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1C471Q.pdf | |
| 476CKE035M | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.233 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 476CKE035M.pdf | |
| AFK157M16X16T-F | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK157M16X16T-F.pdf | |
| 861021484012 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021484012.pdf | |
| B43231A9687M | 680µF Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A9687M.pdf | |
| UCYW6680MHD | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCYW6680MHD.pdf | |
| 4THE220M | FIXED ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPA | 4THE220M.pdf | |
| UPW1J330MED1TA | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J330MED1TA.pdf | |
| EKZM100ELL392MK25S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZM100ELL392MK25S.pdf | |
| MAL211914152E3 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 230 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211914152E3.pdf | |
| B43501B3107M87 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B3107M87.pdf | |
| E80D350VNN822AA30T | CAP ALUM 8200UF 35V RADIAL | E80D350VNN822AA30T.pdf | |
| 100MXC5600MEFCSN35X50 | 5600µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 100MXC5600MEFCSN35X50.pdf | |
| E91F451VND471MB50T | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 178 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F451VND471MB50T.pdf |