| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1962V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 19.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1962V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1962V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 19.6k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1962V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1962V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1962V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1962V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1962V.
| 109LBB063M2DG | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 24.87 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 109LBB063M2DG.pdf | |
| UHE1E182MHD6 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E182MHD6.pdf | |
| UBY1V622MHL | 6200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1V622MHL.pdf | |
| B43858C4335M8 | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858C4335M8.pdf | |
| MAL214253393E3 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214253393E3.pdf | |
| EEV-HA1V220WR | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1V220WR.pdf | |
| TE1059.5-E3 | 100µF 3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1059.5-E3.pdf | |
| TE1308 | 75µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1308.pdf | |
| SEK103M016ST | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK103M016ST.pdf | |
| B41695A128Q7 | 1200µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 55 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A128Q7.pdf | |
| E92F3J1VND122MB65T | 1200µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 83 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F3J1VND122MB65T.pdf | |
| KXG450VB68RM18X31LL | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KXG450VB68RM18X31LL.pdf | |
| GRM0225C1E4R4BDAEL | 4.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E4R4BDAEL.pdf | |
| CL05B472KA5NFNC | 4700pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B472KA5NFNC.pdf | |
| GRM0335C2A3R7CA01D | 3.7pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C2A3R7CA01D.pdf |