| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1960V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 196 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1960V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1960V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1960V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1960V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1960V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1960V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1960V.
| UPM1E820MED1TD | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1E820MED1TD.pdf | |
| UZG1C470MCL1GB | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1C470MCL1GB.pdf | |
| UUX1E470MCL1GS | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1E470MCL1GS.pdf | |
| UPM0J472MHD | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J472MHD.pdf | |
| MALREKE00AA222FL0K | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.235 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA222FL0K.pdf | |
| AVS107M50F24T-F | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS107M50F24T-F.pdf | |
| EMVE350ADA221MHA0S | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE350ADA221MHA0S.pdf | |
| B41888C6687M | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 43 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C6687M.pdf | |
| SEK153M010ST | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 40 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK153M010ST.pdf | |
| B43504A2227M82 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 580 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2227M82.pdf | |
| E36D750HPN282UA79N | 2800µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN282UA79N.pdf | |
| 381LQ182M250A052 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ182M250A052.pdf | |
| 383LX332M160N052 | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 70 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 383LX332M160N052.pdf | |
| CGS413U025V4C | 41000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS413U025V4C.pdf | |
| B41828B5477M | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828B5477M.pdf |