| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D18R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D18R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D18R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D18R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D18R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D18R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D18R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D18R2V.
| EEV-TG2A470Q | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 420 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG2A470Q.pdf | |
| ECE-A1EKS4R7 | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKS4R7.pdf | |
| UPS0J330MDD1TD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS0J330MDD1TD.pdf | |
| 860020772006 | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020772006.pdf | |
| EKYB6R3ELL152MH20D | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL152MH20D.pdf | |
| SEK471M035ST | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | SEK471M035ST.pdf | |
| LNK2H122MSEG | 1200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2H122MSEG.pdf | |
| 860020675020 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020675020.pdf | |
| 16MH747MEFCT55X7 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16MH747MEFCT55X7.pdf | |
| UST1H0R1MDD1TP | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1H0R1MDD1TP.pdf | |
| 16TWL47MEFC6.3X7 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16TWL47MEFC6.3X7.pdf | |
| EKMG250ETE222MK25S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG250ETE222MK25S.pdf | |
| 16ZLH2700MEFC12.5X30 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH2700MEFC12.5X30.pdf | |
| EKXG401EC3470MM20S | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG401EC3470MM20S.pdf | |
| EKXJ251ELL151MK45S | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL151MK45S.pdf |