| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.87K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.87k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1871V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1871V.
| EKYB500ELL101MHB5D | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL101MHB5D.pdf | |
| UHW1C682MHD | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1C682MHD.pdf | |
| ULH2G5R6MNL1GS | 5.6µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4000 Hrs @ 125°C | ULH2G5R6MNL1GS.pdf | |
| 381LX153M063A052 | 15000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 24 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX153M063A052.pdf | |
| EEU-EE2E820S | 82µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2E820S.pdf | |
| USA1HR47MDD1TP | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1HR47MDD1TP.pdf | |
| 50ZLH100MEFCT78X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 50ZLH100MEFCT78X11.5.pdf | |
| EMZF160ADA151MF90G | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF160ADA151MF90G.pdf | |
| UUJ1V102MNQ1ZD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1V102MNQ1ZD.pdf | |
| B41252B9188M | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252B9188M.pdf | |
| EPAG451ELL470MU30S | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG451ELL470MU30S.pdf | |
| B43305C2827M80 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2827M80.pdf | |
| LGY2D102MELC | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2D102MELC.pdf | |
| EET-HC2E561DA | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E561DA.pdf | |
| B43821A1474M | 0.47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 395 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A1474M.pdf |