| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1822V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.2K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1822V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1822V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.2k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1822V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1822V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1822V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1822V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1822V.
| ESY227M050AH2AA | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 42 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C | ESY227M050AH2AA.pdf | |
| ECO-S2WB391EA | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2WB391EA.pdf | |
| UPA0J822MHD6TN | 8200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA0J822MHD6TN.pdf | |
| URS1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1E470MDD.pdf | |
| 400PX4R7MEFCT810X12.5 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400PX4R7MEFCT810X12.5.pdf | |
| ELXV350ELL122MK35S | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV350ELL122MK35S.pdf | |
| B41895C5278M | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 125°C | B41895C5278M.pdf | |
| E81D630VNN562MA30N | CAP ALUM 5600UF 63V RADIAL | E81D630VNN562MA30N.pdf | |
| ESMH800VSN103MA50T | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VSN103MA50T.pdf | |
| LKX2E561MESC25 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2E561MESC25.pdf | |
| B43457A5109M3 | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457A5109M3.pdf | |
| 380LX152M080J012 | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 177 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX152M080J012.pdf | |
| 100B101GT500XT | 100pF 500V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 100B101GT500XT.pdf | |
| 885012106010 | 1µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012106010.pdf | |
| C3216X5R2E104M160AA | 0.10µF 250V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R2E104M160AA.pdf |