| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1803V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1803V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1803V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1803V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1803V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1803V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1803V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1803V.
| EKMQ451VSN471MA45S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451VSN471MA45S.pdf | |
| 35PX47MEFC5X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35PX47MEFC5X11.pdf | |
| 381LQ181M450H042 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.106 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ181M450H042.pdf | |
| 515D476M010JA6AE3 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D476M010JA6AE3.pdf | |
| ELXV800ELL330MH12D | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV800ELL330MH12D.pdf | |
| UVP2A4R7MED | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP2A4R7MED.pdf | |
| MALREKV00DD133P00K | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 96.5 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKV00DD133P00K.pdf | |
| MAL204838101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204838101E3.pdf | |
| 10ZLJ2700MG412.5X20 | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLJ2700MG412.5X20.pdf | |
| EEU-EB1A332B | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1A332B.pdf | |
| EKMM401VSN561MA45S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN561MA45S.pdf | |
| 39D107F075EL7 | 100µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D107F075EL7.pdf | |
| HR101C991T250AB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101C991T250AB2B.pdf | |
| EEE-1CS100SR | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1CS100SR.pdf | |
| MVE10VC33RME55TP | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.055 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE10VC33RME55TP.pdf |