| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1802V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1802V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1802V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1802V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1802V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1802V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1802V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1802V.
| UCA2D100MPD1TD | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCA2D100MPD1TD.pdf | |
| LGU1E223MELB | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E223MELB.pdf | |
| ELXZ160ETC470MEB5D | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ETC470MEB5D.pdf | |
| UKL1J6R8MDD1TA | 6.8µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J6R8MDD1TA.pdf | |
| UPM1J391MHD6 | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J391MHD6.pdf | |
| SLP153M016A7P3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP153M016A7P3.pdf | |
| EMVH250ARA471MKE0S | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 140 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH250ARA471MKE0S.pdf | |
| 510DX686M025CD5D | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 510DX686M025CD5D.pdf | |
| B43504A5477M82 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5477M82.pdf | |
| KMG50VB1R0M5X11LL | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 198.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG50VB1R0M5X11LL.pdf | |
| B41828A8476M | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A8476M.pdf | |
| GRM188R71C333KA01D | 0.033µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71C333KA01D.pdf | |
| C0402C222K4RACTU | 2200pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C222K4RACTU.pdf | |
| C3216JB2J102M115AA | 1000pF 630V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB2J102M115AA.pdf | |
| CGA6L2NP01H333J160AA | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6L2NP01H333J160AA.pdf |