| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1801V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1801V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1801V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1801V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1801V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1801V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1801V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1801V.
| ESY337M025AG8AA | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 56 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | ESY337M025AG8AA.pdf | |
| 381LX102M200K452 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M200K452.pdf | |
| EEE-1HAR22NR | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HAR22NR.pdf | |
| UVR2G3R3MPD1TD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G3R3MPD1TD.pdf | |
| UCY2H180MHD3TN | 18µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCY2H180MHD3TN.pdf | |
| UUJ1E222MNQ1MS | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1E222MNQ1MS.pdf | |
| EEE-TK1K221AM | 220µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 280 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1K221AM.pdf | |
| 226SVL016MDW | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 15.07 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 226SVL016MDW.pdf | |
| AHA335M50B12B-F | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA335M50B12B-F.pdf | |
| UHD1H181MPD1TA | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1H181MPD1TA.pdf | |
| AVS107M25F24B-F | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS107M25F24B-F.pdf | |
| UKL1A102MHD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A102MHD.pdf | |
| 380LX102M200K022 | SNAPMOUNTS | 380LX102M200K022.pdf | |
| MAL225615103E3 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL225615103E3.pdf | |
| B43540F2397M82 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2397M82.pdf |