| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1743V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 174K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1743V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1743V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 174k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1743V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1743V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1743V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1743V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1743V.
| MAL214699814E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6000 Hrs @ 125°C | MAL214699814E3.pdf | |
| 380LX332M050J012 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX332M050J012.pdf | |
| ESMR401VSN271MQ30S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR401VSN271MQ30S.pdf | |
| LGJ2C221MELZ | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2C221MELZ.pdf | |
| MAL203675101E3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203675101E3.pdf | |
| MAL203139109E3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 11.2 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203139109E3.pdf | |
| 158LBB063M2BC | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.786 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 158LBB063M2BC.pdf | |
| EKMH451VNN101MR25S | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.486 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN101MR25S.pdf | |
| 380LQ391M350J042 | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ391M350J042.pdf | |
| 160VXR1800MEFCSN35X40 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 160VXR1800MEFCSN35X40.pdf | |
| 381LQ222M160A032 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 98 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ222M160A032.pdf | |
| B43504A2128M7 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2128M7.pdf | |
| E81D501VSD561MB55M | CAP ALUM 560UF 500V RADIAL | E81D501VSD561MB55M.pdf | |
| MAL210456471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 254 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210456471E3.pdf | |
| 600S3R9AT250XT | 3.9pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S3R9AT250XT.pdf |