| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D16R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D16R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D16R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D16R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D16R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D16R5V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D16R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D16R5V.
| EEU-FC1V471 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V471.pdf | |
| LGU2A332MELC | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A332MELC.pdf | |
| UVR1H4R7MDD6TP | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H4R7MDD6TP.pdf | |
| UPM1J270MED1TA | 27µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1J270MED1TA.pdf | |
| UEP0J472MHD | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP0J472MHD.pdf | |
| 516D108M063QS6AE3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D108M063QS6AE3.pdf | |
| 678D108M016DM4D | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm @ 20Hz | 678D108M016DM4D.pdf | |
| B41689K5188Q001 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 314 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689K5188Q001.pdf | |
| B43504C5107M80 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C5107M80.pdf | |
| B43504B9187M | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B9187M.pdf | |
| B43501B6337M | 330µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B6337M.pdf | |
| ECO-S2AA472EA | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2AA472EA.pdf | |
| B41044A7687M | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A7687M.pdf | |
| C0402C104K8PACTU | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C104K8PACTU.pdf | |
| C0805C103K5RACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C103K5RACTU.pdf |