| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D16R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D16R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D16R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D16R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D16R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D16R2V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D16R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D16R2V.
| 400PX4R7MEFCTA8X11.5 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 400PX4R7MEFCTA8X11.5.pdf | |
| B41821A2687M | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 680 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A2687M.pdf | |
| AFK336M10B12B-F | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.35 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK336M10B12B-F.pdf | |
| 6.3YXG1200MEFC8X20 | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG1200MEFC8X20.pdf | |
| UFW0J472MHD | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW0J472MHD.pdf | |
| ELXV100ELL682MM30S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV100ELL682MM30S.pdf | |
| MALREKB00JL447F00K | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JL447F00K.pdf | |
| B43601A5826M87 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.32 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5826M87.pdf | |
| B41252A9398M | 3900µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A9398M.pdf | |
| 600D405G200DC5 | 4µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D405G200DC5.pdf | |
| 251R15S680JV4E | 68pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 251R15S680JV4E.pdf | |
| CGJ4F3C0G2D102J085AA | 1000pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | CGJ4F3C0G2D102J085AA.pdf | |
| CL10C471JC8NNND | 470pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C471JC8NNND.pdf | |
| CC0805JRNPO9BN621 | 620pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805JRNPO9BN621.pdf | |
| A473K15X7RF5UAA | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm) | A473K15X7RF5UAA.pdf |