| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1693V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 169K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1693V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1693V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 169k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1693V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1693V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1693V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1693V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1693V.
| 381LQ331M250H022 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ331M250H022.pdf | |
| ESMR421VSN391MQ45S | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN391MQ45S.pdf | |
| UTT1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1E331MPD1TD.pdf | |
| MAL214256479E3 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214256479E3.pdf | |
| EKMG6R3ELL331MF11D | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL331MF11D.pdf | |
| 35JEV47M6.3X8 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 35JEV47M6.3X8.pdf | |
| UCD1V471MCL6GS | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1V471MCL6GS.pdf | |
| B43601A2337M80 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2337M80.pdf | |
| B43601A2397M80 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2397M80.pdf | |
| B43504E157M62 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E157M62.pdf | |
| LKX2D122MESC35 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D122MESC35.pdf | |
| MAL212320688 | 6.8µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 35 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320688.pdf | |
| B43501C9397M60 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C9397M60.pdf | |
| MAL212320689E3 | 68µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.7 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320689E3.pdf | |
| B43510B188M | 1800µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 70 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B188M.pdf |