| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.2k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1622V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1622V.
| EMZA500ADA100MF61G | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA500ADA100MF61G.pdf | |
| UVZ0J220MDD1TD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J220MDD1TD.pdf | |
| EEE-FC1E220AP | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1E220AP.pdf | |
| UPT2D331MHD | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D331MHD.pdf | |
| EEU-FM1H221B | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H221B.pdf | |
| 25ZL47MEFCT15X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25ZL47MEFCT15X11.pdf | |
| MALREKA05DC147P00K | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 56.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DC147P00K.pdf | |
| UHD1C332MHD | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1C332MHD.pdf | |
| 228TMA063M | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 228TMA063M.pdf | |
| B43504E2687M87 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2687M87.pdf | |
| B43540B9397M60 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9397M60.pdf | |
| TVX2A222MDD | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2A222MDD.pdf | |
| E92F501VND471MA65T | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 169 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F501VND471MA65T.pdf | |
| MAL210659222E3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210659222E3.pdf | |
| AVGA477M63P44T-F | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 490 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA477M63P44T-F.pdf |