| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1601V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1601V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1601V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1601V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1601V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1601V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1601V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1601V.
| EEU-FR1E332B | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E332B.pdf | |
| UKL1C150MDDANA | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1C150MDDANA.pdf | |
| UHD1A221MED1TA | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1A221MED1TA.pdf | |
| ELXS3B1VSN331MP40S | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS3B1VSN331MP40S.pdf | |
| B43601E2477M80 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2477M80.pdf | |
| B41231B3569M | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B3569M.pdf | |
| B43511C5567M | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 270 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C5567M.pdf | |
| E36D201HPN222TDB7M | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201HPN222TDB7M.pdf | |
| MLP821M250EB1A | 820µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 172 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP821M250EB1A.pdf | |
| UHE1H152MHT | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1H152MHT.pdf | |
| UVR1H330MDA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H330MDA.pdf | |
| UWX1A560MCR1GB | 56µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1A560MCR1GB.pdf | |
| MVE10VC221MF80TP | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.637 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVE10VC221MF80TP.pdf | |
| GCM033R71A103KA03D | 10000pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GCM033R71A103KA03D.pdf | |
| RDER71H105K2M1H03A | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) | RDER71H105K2M1H03A.pdf |