| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1600V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1600V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1600V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1600V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1600V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1600V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1600V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1600V.
| ESH227M016AE3AA | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH227M016AE3AA.pdf | |
| EKY-350ELL330ME11D | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-350ELL330ME11D.pdf | |
| ECA-1EM221 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1EM221.pdf | |
| LGU2A272MELB | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A272MELB.pdf | |
| EKYB500ELL152MM25S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL152MM25S.pdf | |
| UKT1E221MPD1TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1E221MPD1TD.pdf | |
| UPS1H681MHD1TO | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1H681MHD1TO.pdf | |
| EKMH500VSN682MR40T | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VSN682MR40T.pdf | |
| 16ML68MEFCT56.3X5 | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16ML68MEFCT56.3X5.pdf | |
| UPW0J682MHD6 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW0J682MHD6.pdf | |
| E81D251VNN331MQ35C | CAP ALUM 330UF 250V RADIAL | E81D251VNN331MQ35C.pdf | |
| ELXS251VSN561MP45S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN561MP45S.pdf | |
| B43305G2128M87 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2128M87.pdf | |
| 39D158G075JT6 | 1500µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D158G075JT6.pdf | |
| B43740A5398M | 3900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A5398M.pdf |