| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1503V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1503V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1503V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1503V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1503V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1503V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1503V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1503V.
| 380LX152M250A052 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX152M250A052.pdf | |
| UMA0G221MDD1TP | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0G221MDD1TP.pdf | |
| 381LX332M050H012 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX332M050H012.pdf | |
| LNT1J683MSE | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1J683MSE.pdf | |
| 860130875007 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860130875007.pdf | |
| B43642A5477M000 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642A5477M000.pdf | |
| UPM1V390MED | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1V390MED.pdf | |
| UKW1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C471MPD1TA.pdf | |
| AFC477M10G24T-F | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 670 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC477M10G24T-F.pdf | |
| 510DX157M035CD2D | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 510DX157M035CD2D.pdf | |
| ESMH401VNN681MA50S | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 366 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN681MA50S.pdf | |
| B41605A368M9 | 3600µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 18 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A368M9.pdf | |
| B43510A6687M7 | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A6687M7.pdf | |
| MLP173M010EK1D | 17000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 77 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP173M010EK1D.pdf | |
| B41044A9227M | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A9227M.pdf |