| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1501V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1501V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1501V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1501V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1501V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1501V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1501V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1501V.
| EMVY350ADA100ME55G | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVY350ADA100ME55G.pdf | |
| UCY2E390MPD1TD | 39µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2E390MPD1TD.pdf | |
| 500C252T100AA2B | 2500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 82 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C252T100AA2B.pdf | |
| LNX2G472MSEH | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G472MSEH.pdf | |
| EEE-HAC331UAP | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAC331UAP.pdf | |
| 400LSU15000MNB90X221 | 15000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 400LSU15000MNB90X221.pdf | |
| UVK2G2R2MPD1TA | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G2R2MPD1TA.pdf | |
| EKYA100ELL682ML25S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYA100ELL682ML25S.pdf | |
| 381LR151M400H032 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.327 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR151M400H032.pdf | |
| EKMH401VSN820MQ25S | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.032 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN820MQ25S.pdf | |
| B43508A2477M2 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2477M2.pdf | |
| 450VXH120MEFCSN25X25 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXH120MEFCSN25X25.pdf | |
| EKMH401VNN391MA40T | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 638 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN391MA40T.pdf | |
| B43540A5397M62 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5397M62.pdf | |
| E36D500HPN103TCA5M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN103TCA5M.pdf |