| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1401V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1401V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1401V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.4k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1401V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1401V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1401V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1401V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1401V.
| B43508B9567M | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9567M.pdf | |
| LGL2G221MELZ30 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2G221MELZ30.pdf | |
| 100ZLH680MEFC18X35.5 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLH680MEFC18X35.5.pdf | |
| EEU-HD1H680 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H680.pdf | |
| UWZ1H2R2MCL1GB | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1H2R2MCL1GB.pdf | |
| SXR121M016ST | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.77 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SXR121M016ST.pdf | |
| EKZE160ETD102MJ20S | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE160ETD102MJ20S.pdf | |
| 25ZLK820M10X20 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ZLK820M10X20.pdf | |
| ELXZ100ELL682MM25S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ100ELL682MM25S.pdf | |
| SLP223M016H3P3 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP223M016H3P3.pdf | |
| 400CXW120MEFC14.5X45 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 400CXW120MEFC14.5X45.pdf | |
| B43508B2128M7 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2128M7.pdf | |
| ESMH201VQT222MB40T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VQT222MB40T.pdf | |
| 604D182G020HJ7 | 1800µF 20V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D182G020HJ7.pdf | |
| ECO-S2AA272DA | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2AA272DA.pdf |