| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1370V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 137 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1370V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1370V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 137 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1370V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1370V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1370V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1370V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1370V.
| 380LX561M400A052 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX561M400A052.pdf | |
| UUG1H102MNQ1MS | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1H102MNQ1MS.pdf | |
| UVR2V2R2MPD1TA | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V2R2MPD1TA.pdf | |
| UMV1C470MFD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1C470MFD.pdf | |
| UKT1C331MPD1TA | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C331MPD1TA.pdf | |
| 400WXA10MEFCG412.5X16 | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400WXA10MEFCG412.5X16.pdf | |
| B43254B4826M | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B4826M.pdf | |
| 40D107G035DC2A | 100µF 35V Aluminum Capacitors 1.96 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D107G035DC2A.pdf | |
| B43601B5127M | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5127M.pdf | |
| E36D451HPN331MC48M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 653.4 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN331MC48M.pdf | |
| B41042A8566M | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A8566M.pdf | |
| 400BXA22MEFCG412.5X25 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 400BXA22MEFCG412.5X25.pdf | |
| CBR04C200J5GAC | 20pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CBR04C200J5GAC.pdf | |
| GRM21B5C1H183FA01L | 0.018µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21B5C1H183FA01L.pdf | |
| C1206C683K5RACTU | 0.068µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C683K5RACTU.pdf |