| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.18k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1181V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1181V.
| ECO-S1VP562CA | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 80 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1VP562CA.pdf | |
| 10ZLG22MEFCT54X7 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10ZLG22MEFCT54X7.pdf | |
| AHA337M25G24T-F | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 800 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA337M25G24T-F.pdf | |
| SK3R3M400ST | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 80.42 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK3R3M400ST.pdf | |
| 630D396M025BB2A | 39µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D396M025BB2A.pdf | |
| EKMM401VNN680MP25T | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VNN680MP25T.pdf | |
| B43305A2477M | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2477M.pdf | |
| MAL204341151E3 | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204341151E3.pdf | |
| EKMH201VNN182MA50T | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN182MA50T.pdf | |
| 53D251F150HJ7 | 250µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D251F150HJ7.pdf | |
| 36DE972G025AA2A | 9700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE972G025AA2A.pdf | |
| MAL210159333E3 | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210159333E3.pdf | |
| HVMLS433M7R5EB0C | 43000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack 31 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS433M7R5EB0C.pdf | |
| GRM1885C1H101JA01J | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H101JA01J.pdf | |
| VJ0805Y104KNAAT | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805Y104KNAAT.pdf |