| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D1020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 102 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D1020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D1020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 102 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D1020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D1020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D1020V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D1020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D1020V.
| UPW2A180MED | 18µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A180MED.pdf | |
| MALREKB00FD415DG0K | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FD415DG0K.pdf | |
| SH102M035ST | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH102M035ST.pdf | |
| B43252B187M | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B187M.pdf | |
| EKMH401VSN181MA25S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.381 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN181MA25S.pdf | |
| LGJ2E331MELC | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2E331MELC.pdf | |
| MAL215746221E3 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 520 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | MAL215746221E3.pdf | |
| UHZ1A102MPM3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHZ1A102MPM3.pdf | |
| UTM1E330MPD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1E330MPD.pdf | |
| CC0603ZRY5V8BB104 | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603ZRY5V8BB104.pdf | |
| CL21C3R3BBANNNC | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C3R3BBANNNC.pdf | |
| C3216X7R2E223M115AA | 0.022µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2E223M115AA.pdf | |
| C1206W223KBRACTU | 0.022µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206W223KBRACTU.pdf | |
| GRM31A5C2J391JW01D | 390pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31A5C2J391JW01D.pdf | |
| FK14X7S2A474K | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | FK14X7S2A474K.pdf |