| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ7R5V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ7R5V.
| EKZE500ELL331MJ25S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE500ELL331MJ25S.pdf | |
| UUD1A330MCL1GS | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A330MCL1GS.pdf | |
| UPJ1K220MED1TD | 22µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1K220MED1TD.pdf | |
| MALREKB00BA347CM0K | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 680 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA347CM0K.pdf | |
| 6.3YXJ3300MT810X20 | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 6.3YXJ3300MT810X20.pdf | |
| 25ZLH680MEFCT810X16 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLH680MEFCT810X16.pdf | |
| EEU-ED2D680B | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D680B.pdf | |
| 516D228M010PR6AE3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D228M010PR6AE3.pdf | |
| 108LBB160M2CF | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.79 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 108LBB160M2CF.pdf | |
| 36DE193G020AM2A | 19000µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE193G020AM2A.pdf | |
| EET-HC2V151BA | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V151BA.pdf | |
| B41827B4227M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B4227M.pdf | |
| C0805C823K1RACTU | 0.082µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C823K1RACTU.pdf | |
| C0805C333K5RALTU | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C333K5RALTU.pdf | |
| GR442QR73D681KW01L | 680pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | GR442QR73D681KW01L.pdf |