| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ753V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ753V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ753V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ753V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ753V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ753V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ753V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ753V.
| AFK108M06F24T-F | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK108M06F24T-F.pdf | |
| LGX2G181MELA30 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2G181MELA30.pdf | |
| UPA0J122MPD6TD | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can | UPA0J122MPD6TD.pdf | |
| UVR2V470MHD | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V470MHD.pdf | |
| B41868W3477M | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 228 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W3477M.pdf | |
| MAL203669109E3 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203669109E3.pdf | |
| 25THV220M10X10.5 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 25THV220M10X10.5.pdf | |
| MAL214051101E3 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214051101E3.pdf | |
| 16YXH3900MEFC16X25 | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH3900MEFC16X25.pdf | |
| UPX1E471MHD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1E471MHD.pdf | |
| EKMH201VNN471MA20T | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN471MA20T.pdf | |
| EKMS181VSN122MR35S | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS181VSN122MR35S.pdf | |
| VPR492U7R5N1L | 4900µF 7.5V Aluminum Capacitors Radial, Can 31 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR492U7R5N1L.pdf | |
| E36D750CPN114UEE3M | 110000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750CPN114UEE3M.pdf | |
| 381LR471M250H032 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LR471M250H032.pdf |