| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ6R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ6R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ6R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ6R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ6R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ6R2V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ6R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ6R2V.
| SEK472M016ST | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | SEK472M016ST.pdf | |
| 861011487027 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011487027.pdf | |
| SLPX182M160E4P3 | 1800µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX182M160E4P3.pdf | |
| 25ZL27MEFC5X7 | 27µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZL27MEFC5X7.pdf | |
| UPV1H3R3MFD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H3R3MFD.pdf | |
| B41858C3337M | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 274 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C | B41858C3337M.pdf | |
| AEB225M2WJ32B-F | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | AEB225M2WJ32B-F.pdf | |
| B43601B9187M | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9187M.pdf | |
| B41550E4159Q | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41550E4159Q.pdf | |
| E32D350HPC473MC67M | 47000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12.4 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D350HPC473MC67M.pdf | |
| ECE-V1HA101UP | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1HA101UP.pdf | |
| KZE6.3VB561M8X11LL | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | KZE6.3VB561M8X11LL.pdf | |
| ECA-2AHGR47I | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHGR47I.pdf | |
| B41022A6224M | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | B41022A6224M.pdf | |
| AVEK226M10C12T-F | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 21.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVEK226M10C12T-F.pdf |