| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ623V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ623V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ623V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ623V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ623V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ623V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ623V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ623V.
| AVS475M35B12T-F | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS475M35B12T-F.pdf | |
| 16YXG120MEFC6.3X11 | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16YXG120MEFC6.3X11.pdf | |
| LNUN7472MSEH | 4700µF 525V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNUN7472MSEH.pdf | |
| 865090545008 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090545008.pdf | |
| UZE0J330MCL1GB | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZE0J330MCL1GB.pdf | |
| UVZ1V100MDD1TA | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V100MDD1TA.pdf | |
| USV1HR22MFD | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1HR22MFD.pdf | |
| 16NA470MEFC10X16 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16NA470MEFC10X16.pdf | |
| EMVA6R3ADA681MHA0G | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA6R3ADA681MHA0G.pdf | |
| B41821A7338M | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A7338M.pdf | |
| 380LQ392M063J022 | SNAPMOUNTS | 380LQ392M063J022.pdf | |
| B41505A6338M | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A6338M.pdf | |
| B43540A2108M80 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2108M80.pdf | |
| EET-HD2G331JJ | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2G331JJ.pdf | |
| B43540A9687M80 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 95 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9687M80.pdf |