| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ622V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ622V.
| 108TTA016M | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 282 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108TTA016M.pdf | |
| 381LR821M250K042 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR821M250K042.pdf | |
| SN010M025ST | 1µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 199.04 Ohm 1000 Hrs @ 85°C | SN010M025ST.pdf | |
| LGN2G820MELY30 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G820MELY30.pdf | |
| LNK2V392MSEG | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2V392MSEG.pdf | |
| 10ZLH3900MEFC12.5X25 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLH3900MEFC12.5X25.pdf | |
| 50ZLH220MEFCSZ10X16 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLH220MEFCSZ10X16.pdf | |
| EEU-TA1H471LB | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1H471LB.pdf | |
| UUG1A332MNQ1ZD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A332MNQ1ZD.pdf | |
| 515D226M450EN6AE3 | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M450EN6AE3.pdf | |
| 500D337M063DH2A | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D337M063DH2A.pdf | |
| B41695A7108Q9 | 1000µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 145 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A7108Q9.pdf | |
| EKMH160VNN153MQ35T | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH160VNN153MQ35T.pdf | |
| B43540B2397M7 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2397M7.pdf | |
| LKS1E103MESZ | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E103MESZ.pdf |