| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ5R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ5R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ5R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ5R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ5R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ5R1V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ5R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ5R1V.
| EKY-100ELL472MK35S | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKY-100ELL472MK35S.pdf | |
| EKMQ251VSN561MQ35S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN561MQ35S.pdf | |
| USW1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1E100MDD.pdf | |
| 25YXH100MEFCT16.3X11 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXH100MEFCT16.3X11.pdf | |
| 50NXA47MEFC8X11.5 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50NXA47MEFC8X11.5.pdf | |
| UMW1V330MDD1TE | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1V330MDD1TE.pdf | |
| B41821A6277M | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A6277M.pdf | |
| EKMQ100ELL682ML25S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ100ELL682ML25S.pdf | |
| MAL211938109E3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 11 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211938109E3.pdf | |
| B43508E2337M2 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2337M2.pdf | |
| B43504A277M82 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 500 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A277M82.pdf | |
| MAL215926271E3 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 760 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215926271E3.pdf | |
| B43540A5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5397M.pdf | |
| EET-HC2W221LA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 829 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W221LA.pdf | |
| K331J15C0GF5TH5 | 330pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K331J15C0GF5TH5.pdf |