| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ3R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ3R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ3R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ3R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ3R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ3R6V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ3R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ3R6V.
| ECA-2EM220 | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2EM220.pdf | |
| LAR2E561MELZ45 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2E561MELZ45.pdf | |
| LGX2H151MELA45 | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2H151MELA45.pdf | |
| MALREKE00AA147HM0K | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 28.22 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA147HM0K.pdf | |
| UKT1E101MED | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1E101MED.pdf | |
| MAL211651159E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211651159E3.pdf | |
| EEE-FC1C681P | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1C681P.pdf | |
| UAS2D151MHD6TN | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D151MHD6TN.pdf | |
| B43504A9157M62 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 580 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9157M62.pdf | |
| ELXM3B1VSN331MA30S | 330µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM3B1VSN331MA30S.pdf | |
| GRM32ER60J107ME20L | 100µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER60J107ME20L.pdf | |
| GRM31BR73A472KW01L | 4700pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31BR73A472KW01L.pdf | |
| C3216C0G2J122J085AA | 1200pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2J122J085AA.pdf | |
| 251R14S0R7AV4T | 0.70pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S0R7AV4T.pdf | |
| DEA1X3F180JCDB | 18pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | DEA1X3F180JCDB.pdf |