| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ302V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ302V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ302V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ302V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ302V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ302V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ302V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ302V.
| EKXG351ELL680MM20S | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG351ELL680MM20S.pdf | |
| UPT2D271MHD | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2D271MHD.pdf | |
| 50ZL270MEFC10X20 | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 50ZL270MEFC10X20.pdf | |
| 80ZLJ330MGC16X20 | 330µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ330MGC16X20.pdf | |
| SLPX182M100A7P3 | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 147 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX182M100A7P3.pdf | |
| 100USC1200MEFCSN22X30 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 100USC1200MEFCSN22X30.pdf | |
| ESMG250ELL682MN35S | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG250ELL682MN35S.pdf | |
| B43540A2337M87 | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2337M87.pdf | |
| B43508A5127M87 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5127M87.pdf | |
| B43640F2128M007 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640F2128M007.pdf | |
| 39D668G015JS6 | 6600µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D668G015JS6.pdf | |
| MAL212323102 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 360 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212323102.pdf | |
| E36D750HPN113TDA5N | 11000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN113TDA5N.pdf | |
| MAL210483682E3 | 6800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210483682E3.pdf | |
| UPW1J122MHH | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1J122MHH.pdf |