| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ243V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ243V.
| EEE-FK1J101P | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1J101P.pdf | |
| EGPD800ELL112MM30H | 1100µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 28 mOhm | EGPD800ELL112MM30H.pdf | |
| UCS2C680MHD1TO | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2C680MHD1TO.pdf | |
| UCY2W470MHD | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W470MHD.pdf | |
| LNY2V123MSEH | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V123MSEH.pdf | |
| 860021374004 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021374004.pdf | |
| 10TWL47KEFC5X11 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10TWL47KEFC5X11.pdf | |
| 10ZLH680MEFCT78X11.5 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10ZLH680MEFCT78X11.5.pdf | |
| UPJ1J820MPD1TA | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1J820MPD1TA.pdf | |
| EKYB100ELL272MJ30S | 2700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL272MJ30S.pdf | |
| UPM2E4R7MPD | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2E4R7MPD.pdf | |
| 158LBB063M2BC | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 165.786 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 158LBB063M2BC.pdf | |
| ESMH401VSN221MQ40S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MQ40S.pdf | |
| EKXJ351ELL221MM50S | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL221MM50S.pdf | |
| B43305B9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9337M62.pdf |