| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ242V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ242V.
| UFW1E221MPD1TD | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E221MPD1TD.pdf | |
| UVZ1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V100MDD.pdf | |
| 16MS710MEFC4X7 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS710MEFC4X7.pdf | |
| LAQ2P331MELB25 | 330µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P331MELB25.pdf | |
| UUG1V222MNQ1MS | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1V222MNQ1MS.pdf | |
| HVMLS601M150EA0C | 600µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 261 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS601M150EA0C.pdf | |
| URZ1C470MDD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C470MDD.pdf | |
| USP1E220MDD1TE | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E220MDD1TE.pdf | |
| 25VXG10000MEFCSN30X30 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 25VXG10000MEFCSN30X30.pdf | |
| B43601F2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2477M62.pdf | |
| KXG450VB22RM16X20LL | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KXG450VB22RM16X20LL.pdf | |
| UMJ1C330MDL | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMJ1C330MDL.pdf | |
| B41042A6106M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A6106M.pdf | |
| CGJ5L3X7R1E335K160AB | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5L3X7R1E335K160AB.pdf | |
| C0603C0G1E3R1B030BG | 3.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E3R1B030BG.pdf |