| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ1R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ1R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ1R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ1R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ1R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ1R6V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ1R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ1R6V.
| UWH1A101MCL1GS | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | UWH1A101MCL1GS.pdf | |
| USA1H2R2MDD1TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1H2R2MDD1TP.pdf | |
| 100YXF3.3MEFCT15X11 | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXF3.3MEFCT15X11.pdf | |
| MALREKB05AA315C00K | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.12 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA315C00K.pdf | |
| UFW1H101MPD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H101MPD.pdf | |
| USL1V330MDD | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1V330MDD.pdf | |
| MALSECL00AE233HARK | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 630 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00AE233HARK.pdf | |
| EKMM161VSN122MQ45S | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM161VSN122MQ45S.pdf | |
| B43508B9567M87 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9567M87.pdf | |
| KMG25VB471M10X12LL | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 564 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG25VB471M10X12LL.pdf | |
| KMG450VB22RM16X25LL | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 18.082 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | KMG450VB22RM16X25LL.pdf | |
| GRM219R6YA475KA73D | 4.7µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | GRM219R6YA475KA73D.pdf | |
| CL10C020CB8NNNC | 2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C020CB8NNNC.pdf | |
| LLL216R71E104MA01L | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | LLL216R71E104MA01L.pdf | |
| GRM21BR71H184KA01L | 0.18µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71H184KA01L.pdf |