| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WJ160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WJ160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WJ160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WJ160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WJ160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WJ160V is new and unused, you can buy ERJ-P6WJ160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WJ160V.
| UPW1H180MDD | 18µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H180MDD.pdf | |
| LNR2E153MSE | 15000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2E153MSE.pdf | |
| UUB2G1R8MNL1GS | 1.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB2G1R8MNL1GS.pdf | |
| ECE-A0GKA101I | 100µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKA101I.pdf | |
| 200SXC390MEFCSN22X35 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200SXC390MEFCSN22X35.pdf | |
| B43511C4108M7 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C4108M7.pdf | |
| MLP821M250EB1C | 820µF 250V Aluminum Capacitors FlatPack 172 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP821M250EB1C.pdf | |
| DEHR33D102KA3B | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor R Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | DEHR33D102KA3B.pdf | |
| C1206C335K3PACTU | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C335K3PACTU.pdf | |
| 251R14S300GV4T | 30pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S300GV4T.pdf | |
| C2012X6S1A685M125AB | 6.8µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X6S1A685M125AB.pdf | |
| CL10B105KQ8NNND | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B105KQ8NNND.pdf | |
| GRM1555C2A6R4CA01J | 6.4pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A6R4CA01J.pdf | |
| GRM1555C2A7R4CA01J | 7.4pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C2A7R4CA01J.pdf | |
| GRM0335C2A4R5CA01D | 4.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C2A4R5CA01D.pdf |