| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF9763V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 976K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF9763V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF9763V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 976k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF9763V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF9763V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF9763V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF9763V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF9763V.
| EEU-FR1E471B | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E471B.pdf | |
| 25YXM100MEFC6.3X11 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXM100MEFC6.3X11.pdf | |
| ESMG350ELL562MN40S | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG350ELL562MN40S.pdf | |
| UVR1H2R2MDD6TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H2R2MDD6TP.pdf | |
| 860020378023 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020378023.pdf | |
| UVY2D4R7MED | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D4R7MED.pdf | |
| B41896C3338M | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | B41896C3338M.pdf | |
| EPAG401ELL390MJ40S | 39µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG401ELL390MJ40S.pdf | |
| B43540E2128M82 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2128M82.pdf | |
| CG1052U016V3C | 10500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG1052U016V3C.pdf | |
| EEV-HA1H221P | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1H221P.pdf | |
| B41828B2477M | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828B2477M.pdf | |
| AVGA336M63F24T-F | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA336M63F24T-F.pdf | |
| C1005X7R1A104K050BB | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7R1A104K050BB.pdf | |
| GJM1555C1H1R8BB01D | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H1R8BB01D.pdf |