| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF91R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 91 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF91R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF91R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 91 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF91R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF91R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF91R0V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF91R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF91R0V.
| ECA-1VM330B | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1VM330B.pdf | |
| LGNW6391MELC35 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6391MELC35.pdf | |
| ULD2E100MPD1TD | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2E100MPD1TD.pdf | |
| 350TXW33MEFC8X40 | 33µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 350TXW33MEFC8X40.pdf | |
| EMVH800ADA470MJA0G | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 550 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH800ADA470MJA0G.pdf | |
| 35YXH150MEFC8X11.5 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35YXH150MEFC8X11.5.pdf | |
| 200WXA4.7MEFCTA8X9 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200WXA4.7MEFCTA8X9.pdf | |
| ESMQ350ELL471MJ16S | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ350ELL471MJ16S.pdf | |
| LDQ2G680MERYGA | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | LDQ2G680MERYGA.pdf | |
| LKS1K222MESC | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1K222MESC.pdf | |
| B43601F2687M82 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2687M82.pdf | |
| B43540B9477M | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9477M.pdf | |
| DCMC182T200AB2B | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 78.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC182T200AB2B.pdf | |
| 101X253U016AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X253U016AA2B.pdf | |
| UHE1A123MHT | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A123MHT.pdf |