| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF9090V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 909 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF9090V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF9090V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 909 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF9090V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF9090V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF9090V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF9090V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF9090V.
| 228CKH050M | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 228CKH050M.pdf | |
| 865230257007 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230257007.pdf | |
| UBY1H162MHL | 1600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 32 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C | UBY1H162MHL.pdf | |
| UVR2CR47MED1TA | 0.47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2CR47MED1TA.pdf | |
| SK3R3M250ST | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.32 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK3R3M250ST.pdf | |
| EMVL100ADA221MHA0G | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVL100ADA221MHA0G.pdf | |
| UBT2V4R7MPD | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2V4R7MPD.pdf | |
| ECA-2WM220E | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2WM220E.pdf | |
| MAL204217159E3 | 15µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 10 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL204217159E3.pdf | |
| B43504A9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9397M80.pdf | |
| GRM155R71E103JA01J | 10000pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71E103JA01J.pdf | |
| FK24X7R1E474K | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | FK24X7R1E474K.pdf | |
| C1206X103JAGAC7800 | 10000pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X103JAGAC7800.pdf | |
| C1005CH2A151K050BA | 150pF 100V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005CH2A151K050BA.pdf | |
| GRM155C81E105ME11D | 1µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C81E105ME11D.pdf |