| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 88.7K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 88.7k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8872V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8872V.
| 108CKS050M | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108CKS050M.pdf | |
| UWZ1E331MCL1GS | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1E331MCL1GS.pdf | |
| UKT0J102MPD1TD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT0J102MPD1TD.pdf | |
| 63TXW680MEFC10X50 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63TXW680MEFC10X50.pdf | |
| 335CKS450MLM | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 100.477 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 335CKS450MLM.pdf | |
| ECA-2DM100 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM100.pdf | |
| MALSECL00BM322CARK | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECL00BM322CARK.pdf | |
| UUJ2A331MRQ1MS | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A331MRQ1MS.pdf | |
| 400VXH120MEFCSN22X25 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXH120MEFCSN22X25.pdf | |
| SMH100VS222M22X45T2 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH100VS222M22X45T2.pdf | |
| EET-HC2W331LA | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2W331LA.pdf | |
| GCJ31BR72J222KXJ1L | 2200pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GCJ31BR72J222KXJ1L.pdf | |
| C0603CH1E1R5C030BA | 1.5pF 25V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1E1R5C030BA.pdf | |
| C3216X7S3D471K130AE | 470pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7S3D471K130AE.pdf | |
| C3216CH2E223K160AA | 0.022µF 250V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2E223K160AA.pdf |