| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.87K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.87k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8871V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8871V.
| MAL214259228E3 | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214259228E3.pdf | |
| ELXY250ELL102MK25S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY250ELL102MK25S.pdf | |
| UVK1V222MHD1TN | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1V222MHD1TN.pdf | |
| UPT2G560MHD | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2G560MHD.pdf | |
| 861101484012 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861101484012.pdf | |
| AVEZ105M50B12T-F | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | AVEZ105M50B12T-F.pdf | |
| 157SMH016M | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.21 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 157SMH016M.pdf | |
| UPW2A150MPD1TA | 15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW2A150MPD1TA.pdf | |
| 16YXJ1000M10X16 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXJ1000M10X16.pdf | |
| ELXV500ELL821ML25S | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL821ML25S.pdf | |
| MAL214635152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214635152E3.pdf | |
| 25YXF4700MEFCGC18X35.5 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXF4700MEFCGC18X35.5.pdf | |
| UPA1V222MHD | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1V222MHD.pdf | |
| B41888D6128M | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888D6128M.pdf | |
| EKXJ451ELL101MMP1S | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ451ELL101MMP1S.pdf |