| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8662V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 86.6K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8662V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8662V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 86.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8662V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8662V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8662V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8662V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8662V.
| UVR1J682MRD | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J682MRD.pdf | |
| EKY-100ELL472MK35S | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKY-100ELL472MK35S.pdf | |
| UVR0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J220MDD.pdf | |
| UKT1A222MHD1TO | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1A222MHD1TO.pdf | |
| UPM2G100MHD1TO | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2G100MHD1TO.pdf | |
| 63YXG560MEFCG412.5X35 | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63YXG560MEFCG412.5X35.pdf | |
| ELXZ6R3ELL103MM25S | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ELL103MM25S.pdf | |
| MAL211824471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.19 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211824471E3.pdf | |
| SEK332M050ST | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 470 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK332M050ST.pdf | |
| LLG2Z182MELA50 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2Z182MELA50.pdf | |
| B43508A2687M87 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2687M87.pdf | |
| 30D156M040BA5A | 15µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 17.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D156M040BA5A.pdf | |
| MALIEYH07DF568D02K | 68000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 19 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07DF568D02K.pdf | |
| E37L451CPN272MDB7M | 2700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L451CPN272MDB7M.pdf | |
| HVMLS152M060EK0A | 1500µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 106 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS152M060EK0A.pdf |