| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8661V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.66K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8661V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8661V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.66k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8661V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8661V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8661V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8661V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8661V.
| 100RX3047M10X16 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 100RX3047M10X16.pdf | |
| UPZ2D121MND9 | 120µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPZ2D121MND9.pdf | |
| 350BXC4.7MEFC10X12.5 | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 350BXC4.7MEFC10X12.5.pdf | |
| MALREKB00DE210XG0K | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.53 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE210XG0K.pdf | |
| MAL203864332E3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203864332E3.pdf | |
| MAL214054471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214054471E3.pdf | |
| UKL0J332KHD1TN | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL0J332KHD1TN.pdf | |
| SXR102M025ST | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR102M025ST.pdf | |
| 16ZLH3300MEFCGC16X20 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH3300MEFCGC16X20.pdf | |
| 16YXF3300MEFCG412.5X40 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXF3300MEFCG412.5X40.pdf | |
| ESMH500VSN682MQ40S | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VSN682MQ40S.pdf | |
| E81D251VNN391MA30T | CAP ALUM 390UF 250V RADIAL | E81D251VNN391MA30T.pdf | |
| B43305A9187M87 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 750 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9187M87.pdf | |
| MAL215825103E3 | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215825103E3.pdf | |
| B41505A338M2 | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A338M2.pdf |