| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8253V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 825K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8253V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8253V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 825k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8253V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8253V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8253V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8253V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8253V.
| EEU-FR0J332L | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J332L.pdf | |
| LGW2E471MELZ40 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2E471MELZ40.pdf | |
| UWZ1H151MCL1GS | 150µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1H151MCL1GS.pdf | |
| ECE-A0JKA220B | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKA220B.pdf | |
| UPM1A221MED | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1A221MED.pdf | |
| 160LLE5.6MEFCTA6.3X11 | 5.6µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160LLE5.6MEFCTA6.3X11.pdf | |
| UPM1J560MPD1TA | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1J560MPD1TA.pdf | |
| 107KXM063M | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.6579 Ohm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | 107KXM063M.pdf | |
| B43858B5225M | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858B5225M.pdf | |
| B43501C5157M62 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C5157M62.pdf | |
| E36D800HPN822MC54M | 8200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23.2 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D800HPN822MC54M.pdf | |
| B43510A827M87 | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 150 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A827M87.pdf | |
| HES162G450V5L | 1600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | HES162G450V5L.pdf | |
| UVR1V101MEA | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V101MEA.pdf | |
| GRM155R60E106ME16D | 10µF 2.5V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R60E106ME16D.pdf |