| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF8252V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82.5K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF8252V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF8252V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82.5k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF8252V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF8252V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF8252V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF8252V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF8252V.
| UVZ2E221MRD | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E221MRD.pdf | |
| MAL212017102E3 | 1000µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 59 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212017102E3.pdf | |
| B41858C9687M | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 44 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C9687M.pdf | |
| UVK2A3R3MDD1TD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A3R3MDD1TD.pdf | |
| SLP221M450E3P3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M450E3P3.pdf | |
| CGS962U050V4C | 9600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS962U050V4C.pdf | |
| MAL214230479E3 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214230479E3.pdf | |
| AVS225M35A12B-F | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 105.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS225M35A12B-F.pdf | |
| UPM1H820MPD6 | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H820MPD6.pdf | |
| ECA-2CM470B | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2CM470B.pdf | |
| 500BXC15MEFCUA12.5X25 | 15µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 500BXC15MEFCUA12.5X25.pdf | |
| EMVY101GRA101MKE0S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | EMVY101GRA101MKE0S.pdf | |
| EKMH451VNN471MA50W | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH451VNN471MA50W.pdf | |
| 200MXC2200MEFCSN35X50 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXC2200MEFCSN35X50.pdf | |
| ELXM351VSN331MQ45S | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM351VSN331MQ45S.pdf |